صفحه اصلی / شناخت مواد و مصالح / بررسی مقاوم سازی سازه های فولاد ی
تبلیغات شما
سازه های فولادی
سازه های فولادی

بررسی مقاوم سازی سازه های فولاد ی

مدیریت و تشکیلات کارگاهی(شناخت مواد و مصالح)

موضوع :بررسی مقاوم سازی سازه های فولاد ی

خلاصه¨

در این مقاله خصوصیات فیزیکی و ضعف های سازه های اسکلت فلزی که در عملکرد لرزه ای سازه تأثیر می گذارد مورد بحث قرار می گیرد وراهکارهایی جهت مقاوم سازی خرابیهایی که در اثر زلزله در سقف، اتصالات وغیره این سازه ها به وجود آمده، ارائه شده است.

¨دسته بندی روشهای انجام شده تعمیر و تقویت اجزای ساختمان همانند، پی ها، سیستم مهاربند جانبی، سقف و مهاربندها در شهر بم هدف اصلی این مقاله است.  هدف از این روش ها می تواند تعمیر یک ساختمان به منظور کسب مقاومتی باشد که آن ساختمان قبل از زلزله دارا بوده است، و یا هدف می تواند توسعه مقاومت یک ساختمان و ایجاد شکلپذیری بیشتر برای مقابله با زلزله هایی باشد که در آینده رخ خواهد داد.

ساختار سازه ای ساختمانهای شهر بم

ساختمان های ساخته شده در شهر بم را می توان به سه دسته کلی مهندسی، نیمه مهندسی و غیرمهندسی تقسیم بندی نمود. ساختمان های مهندسی به ساختمانهایی گفته میشود که دارای اسکلت فلزی و یا بتنی بوده که سیستم مقاومت جانبی آن تعریف شده باشد و یا ساختمان آجری با دیوار باربر به همراه شناژ باشد. ساختمانهای نیمه مهندسی به ساختمانی گفته میشود که نیروی ثقل توسط اسکلت به طور عمده فلزی و یا ترکیبی از اسکلت فلزی و یا دیوار بار بر غیر مسلح تحمل میشود و برای مقابله با نیروهای جانبی تمهیدی درنظرگرفته نشده است. ساختمانهای غیرمهندسی به ساختمانهایی اطلاق میشود که بار قائم و جانبی توسط دیوارها با مصالح بنایی و یا خشتی غیر مسلح تحمل میشود.

بر اساس مطالعات آماری انجام گرفته نمودار شکل(۱)، بر روی ساختمان های شهر بم در سال۱۳۷۵ ، از کل ساختمانهای موجود در شهر بم، ۲۹% ساختمانها غیرمهندسی ، ۷۰ % ساختمانها نیمه مهندسی و تنها ۱% از ساختمانهای موجود در شهر بم بصورت مهندسی ساخته شده است

دلایل ضعف سازه های اسکلت فلزی

در بررسیهای انجام گرفته در منطقه زلزله زده بم و مطالعات صورت گرفته بر روی سازههای اسکلت فلزی عامل عمده ضعف سازههای اسکلت فلزی را بطور کلی میتوان در چهار دسته تقسیم بندی نمود.

ضعف طراحی: طراح بدلیل عدم شناخت صحیح نسبت به رفتار انواع سیستم های سازهای و عملکرد آن در هنگام وقوع زلزله قادر به انجام محاسبات صحیح نبوده است.

ضعف اجرایی: نبودن دتایلهای اجرایی و محاسباتی و وجود افراد فاقد صلاحیت فنی، عدم آشنایی استاد کاران (در بخشهای مختلف سازه ای از جمله آرماتور بند، قالب بند، جوش کار و بتن ریز) نسبت به اصول صحیح اجرایی، باعث پائین آمدن سطح کیفیت درسازههای اسکلت فلزی شده است.

عدم کنترل نظارت بر اجرا: به دلیل نداشتن کنترل بر عوامل اجرایی و کار نهایی بیشتر عملیات ساختمانی خالی از نقص و ضعف نبوده و لذا کیفیت کار اصلی با کار انجام شده و طرح و نقشههای اصلی تفاوت داشته. بیشتر ساختمانهای شهر بم فاقد نظارت فنی بوده و یا این که کنترل های فنی به طور ضعیف صورت گرفته است.

دلایل تخریب سقف ها در زلزله بم

سقف ها اغلب از نوع طاق ضربی بدون مهاربندهای افقی بوده که به دلیل وزن زیاد و عدم انسجام و وجود بازشوهای بزرگ دچار خسارت کلی شده اند. در بعضی موارد سنگینی سقف باعث شکست تمامی ستون ها شده به طوری که سقف یکپارچه فروریخته است. نبودن اتصالات کافی در محل اتصال سقف به ستون ها و همچنین به علت وجود مؤلفه قائم زلزله این گونه خرابی ها حادث شده است. سقف های تیرچه بلوک عملکرد مناسب تری را در برابر بارهای جانبی از خود نشان دادهاند فقط در بعضی موارد که ضخامت سقف تا حدود ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر نیز اجرا گردیده است به علت سنگینی سقف ستون ها دچار کمانش شده اند، ولی سقف یکپارچگی و انسجام خود را ازدست نداده است. شکسته شدن بلوکها و ریختن آنها یکی دیگر از عوامل ضعف سقف های تیرچه بلوک به شمار می رود که در هنگام زلزله جان ساکنین را تهدید می کند. در نتیجه نقص های عمده در سقف های طاق ضربی عبارتنداز:

الف) عدم صلبیت کافی و انتقال مناسب نیروی زلزله به سیستم مقاوم باربرجانبی(شکل۷)

ب) عدم پیوستگی سقف با اسکلت ساختمان.

برای دانلود فایل روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود فایل
  • درس
  • موضوع
  • قیمت
  • توضیحات فایل
مدیریت و تشکیلات کارگاهی
بررسی مقاوم سازی سازه های فولادی
16000تومان
فایل تکمیل وآماده تحویل می باشد

بررسی مقاوم سازی سازه های فولادی(مدیریت و تشکیلات کارگاهی)

بررسی مقاوم سازی سازه های فولادی(مدیریت و تشکیلات کارگاهی)

معماری

شهرسازی

عمران

معماری کارشناسی
شهرسازی کارشناسی
عمران کارشناسی

بررسی مقاوم سازی سازه های فولادی(مدیریت و تشکیلات کارگاهی)>br>

خدمات مهندسی و پروژهای دانشجویی کارشناسی معماری بابکان

درباره admin

درود،محمد پیوند هستم دارای کارشناس رشته معماری و کارشناسی ارشد سازه عمران علاقه مند به کارهای معماری و عمران در حد توان تجربیات خود را به همراه تیم پارک دی تی در اختیار دوستان قرار خواهیم داد امیدواریم توانسته باشیم کمک کوچکی به عزیزان کرده باشیم .با تشکر محمد پیوند

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*