تبلیغات شما
سازه های کابلی
سازه-های-کابلی

سازه های کابلی

فهرست مطالب :

  • سازه های کششی
  • کاربرد سازه های کششی
  • مصالح ساخت کابل
  • خواص طناب سیمی
  • رفتار سازه های کابلی
  • انواع سازه های معلق منحنی طنابی
  • سقف های کابلی
  •  …
مقدمه :
 در نیم قرن اخیر جستجو برای یافتن راه حلی مناسب و اقتصادی برای پوشاندن دهانه های بزرگ مورد توجه مهندسان بوده و تقاضای روزافزون برای این نوع سازه ها , مطالعه و تحقیق در این زمینه را شدت بخشیده است . کابلهای فولادی یکی از مصالح ساختمانی است که امروزه برای پوشش فضاهای وسیع از آنها استفاده می شود و به شکل کنونی پدیده ای نسبتا جدید به شمار می آید .

سازه های کششی :

سازه هایی هستند که در آنها اعضای اصلی باربر بارهای وارده به شکل تنش های کششی و بدون اعمال فشار یا خمش به پی یا تکیه گاه منتقل می کنند ابعاد سطح مقطع وطرز ساخت قطعات تشکیل دهنده این گونه سازه ها چنان است که صلابت برش و خمش ومقاومت کمانش آنها قابل اغماض است .
این نوع سازه ها تحت اثر بارهای وارده تغییر شکل داده و بدین تربیت از افزایش میزان تنش جلوگیری می کند . سازه های کششی برای تحمل بارهای گسترده بسیار مناسبند.

کاربردهای سازه های کششی :

این نوع سازه ها برای حمل بارهای مرده و زنده گسترده از قبیل باد ، جریان های دریایی و نیروی ناشی از امواج بکار می روند . برخی از مزایای عضوهای کششی برای کاربرد به منزله قطعات سازه ای از این قرار است :
 این نوع سازه ها معمولا سبک وزن بوده و به آسانی می توان آنها را حمل ، نصب و تخریب کرد.
 می توان آنها را در کارخانه در مقیاس انبوه ساخت ، هزینه نصب آنها اندک است و می توان آنها را ازجایی به جای دیگر انتقال داد .
از کاربردهای زمینی این نوع سازه ها می توان به پناه گاهها و انبار های موقتی ، چادرهای صحرایی ، سقفهای آویزان و سیستم های معلق اشاره کرد . و از کاربرد های دریایی به شناورها ، خطوط انتقال ، شبکه های توری ، بیمارستانهای شناور و سایر تجهیزات پشتیبانی ، موج شکن ها ، مخزن های ذخیره شناور یا غوطه ور و سکوهای شناور می توان اشاره نمود .
سازه های کششی به دو دسته عمده پوسته ها و کابلها تقسیم می شوند که در اینجا بر روی مقوله کابلها بحث خواهیم نمود .
کابل عضو کششی نازکی است که ضمن مقاومت کششی در برابر نیروها ، در برابر فشار مقاومتی ندارد . سیم فلزی و میله های باریک به عنوان کابل عمل می کنند . مقاومت کششی زیاد فولاد همراه با کارایی کشش ساده باعث می شود کابل فولادی به عنوان یک عنصر سازه ای ایده آل برای پوشاندن دهانه های بزرگ به کار می روند .
کابل ها انعطاف پذیرند چون قطرشان در برابر طولشان خیلی کوچک است . کابل تحت تاثیر بار ، یک شکل مثلثی پیدا میکند و هر نیمه از کابل نیمی از بار را توسط کشش ساده به تکیه گاه منتقل می کند .

سازه های کابلی

درباره admin

درود،محمد پیوند هستم دارای کارشناس رشته معماری و کارشناسی ارشد سازه عمران علاقه مند به کارهای معماری و عمران در حد توان تجربیات خود را به همراه تیم پارک دی تی در اختیار دوستان قرار خواهیم داد امیدواریم توانسته باشیم کمک کوچکی به عزیزان کرده باشیم .با تشکر محمد پیوند

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*