صفحه اصلی / شناخت مواد و مصالح / نحوه اجرای ساختمانهای بتنی
تبلیغات شما
نحوه اجرای ساختمانهای بتنی
نحوه اجرای ساختمانهای بتنی

نحوه اجرای ساختمانهای بتنی

مدیریت و تشکیلات کارگاهی

موضوع: نحوه اجرای ساختمانهای بتنی

مقدمه   

 بتون فرآورده ی مهم سا ختمانی است که از ترکیب سیمان  مصالح سنگی آب وگاه به همراه مواد افزودنی ومواد مضاف سیمانی ساخته می شود .

 مهم ترین ویژگی  در دسترس بودن مصالح تشکیل دهنده ی آن است  در سال های اخیر با تحقیق های فراوان ومطالعات وآزمایش های مختلف کاربردی های بهتری از بتون شناخته شده وبه کیفیت دوام ومرغوبیت بتون بیش ترپی برده شده است با توجه ومقاوم بودن ودوام نسبتا”طولانی این فراورده .

اهمیت اقتصادی آن به اندازهای است که سازه های بتونی را در برخی از کشورها سرمایه های ملی منظور کرده اند . با توجه به اهمیت اقتصادی این فرآورده در سال های اخیر لازم است که با بهره گیری از اطلاعات حاصل از نتایج تحقیقات دانشمندان برای دست یابی به طراحی ساخت .حفظ و نگه داری بتون اقدام کرد .

 تاریخچه بتون :

استفاده از مواد شیمیایی از زمان های بسیار قدیم متداول بوده و مصریان قدیم گچ تکلیس شده ی نا خالص را به کار می بردند. یونانیان و رومی ها سنگ آهک تکلیس شده را مصرف  می کردند و بعدها آموختند که به مخلوط آهک وآب ، سنگ خرده شده ع آجر و سفال های شکسته شده اضافه کنند. این اولین نوع بتون در تاریخ بود. چون ملات آهک در زیر آب سخت نمی شود. بدین منظور ، برای ساختمان های زیر آب ، سنگ آهک و خاکستر آتش فشانی یا پودر بسیار نرم سفال های سوخته شده را با هم  آسیاب می کردند و به کار می بردند و سرانجام ، آن چه بعد ها به نام سیمان پوزو لادی شناخته شده تولید کردند.                                                                                         

تاریخچه ی سازه های بتون فولادی :

استفاده ی روز افزون از بتون مسلح سبب شده است که در اغلب کشور ها موسساتی برای بررسی علمی بتون مسلح و فرمول بندی          

روش ها، نیز طراحی وتدوین  آیین نامه ها ایجاد شود. نتیجه ی موفقیت آمیز بیش از نیم قرن آزمایش ، مطالعه و بررسی این موسسات را می توان در تکامل روش های طراحی و درتعدادی از سازه های شناخته شده از بتون مسلح در تمام نقاط جهان ، مشاهده کرد.

علل مختلفی که باعث فرسودگی و تخریب سازه های بتنی می شوند – علائم هشدار دهنده که کار مرمت را الزامی می دارند.

 ۱-علل فرسودگی و تخریب سازه های بتنی(CAUSES OF DETERIORATIONS)

علل مختلفی که باعث فرسودگی و تخریب سازه های بتنی می شود همراه با علائم هشدار دهنده دیگری که کار تعمیرات را الزامی می دارند، در نخستین بخش از مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرند:

۱-۱- نفوذ نمکها (INGRESS OF SALTS)

نمکهای ته نشین شده که حاصل تبخیر و یا جریان آبهای دارای املاح می باشند و همچنین نمکهایی که توسط باد در خلل و فرج و ترکها جمع می شوند، هنگام کریستالیزه شدن می توانند فشار مخربی به سازه ها وارد کنند که این عمل علاوه بر تسریع و تشدید زنگ زدگی و خوردگی آرماتورها به واسطه وجود نمکهاست. تر وخشک شدن متناوب نیز می تواند تمرکز نمکها را شدت بخشد زیرا آب دارای املاح، پس از تبخیر، املاح خود را به جا می گذارد.

 اشتباهات طراحی(SPECIFICATION ERRORS)

به کارگیری استانداردهای نامناسب و مشخصات فنی غلط در رابطه با انتخاب مواد، روشهای اجرایی و عملکرد خود سازه، می تواند به خرابی بتن منجر شود. به عنوان مثال استفاده از استانداردهای اروپایی و آمریکایی جهت اجرای پروژه هایی در مناطق خلیج فارس، جایی که آب و هوا و مواد و مصالح ساختمانی و مهارت افراد متفاوت با همه این عوامل در شمال اروپا و آمریکاست، باعث می شود تا دوام و پایایی سازه های بتنی در مناطق یاد شده کاهش یافته و در بهره برداری از سازه نیز با مسائل بسیار جدی مواجه گردیم.

 ۱-۳- اشتباهات اجرایی(CON STRUCTION ERRORS)

کم کاریها، اشتباهات و نقصهایی که به هنگام اجرای پروژه ها رخ می دهد، ممکن است باعث گردد تا آسیبهایی چون پدیدهء لانه زنبوری، حفره های آب انداختگی، جداشدگی، ترکهای جمع شدگی، فضاهای خالی اضافی یا بتن آلوده شده، به وجود آید که همگی آنها به مشکلات جدی می انجامند.

این گونه نقصها و اشکالات را می توان زاییدهء کارآئی، درجهء فشردگی، سیستم عمل آوری، آب مخلوط آلوده، سنگدانه های آلوده و استفاده غلط از افزودنیها به صورت فردی و یا گروهی دانست.

برای دانلود فایل روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود فایل
  • درس
  • موضوع
  • قیمت
  • توضیحات فایل
مدیریت و تشکیلات کارگاهی(شناخت مواد و مصالح)
نحوه اجرای ساختمان بتنی 
24000تومان
فایل در قالب پاورپوینت و دارای ۲۰۸ صحفه می باشد

نحوه اجرای ساختمان بتنی (مدیریت و تشکیلات کارگاهی(شناخت مواد و مصالح))

نحوه اجرای ساختمان بتنی (مدیریت و تشکیلات کارگاهی(شناخت مواد و مصالح))

معماری

شهرسازی

عمران

معماری کارشناسی
شهرسازی کارشناسی
عمران کارشناسی

نحوه اجرای ساختمان بتنی  (مدیریت و تشکیلات کارگاهی(شناخت مواد و مصالح))>br>

خدمات مهندسی و پروژهای دانشجویی کارشناسی معماری بابکان

درباره admin

درود،محمد پیوند هستم دارای کارشناس رشته معماری و کارشناسی ارشد سازه عمران علاقه مند به کارهای معماری و عمران در حد توان تجربیات خود را به همراه تیم پارک دی تی در اختیار دوستان قرار خواهم داد امیدوارم توانسته باشم کمک کوچکی به عزیزان کرده باشم .با تشکر محمد پیوند

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*