صفحه اصلی / آشنایی با بناهای تاریخی / کاروانسرای شمسی یزد
تبلیغات شما
کاروانسرا سمشی یزد
کاروانسرای-شمسی

کاروانسرای شمسی یزد

آشنایی با مرمت ابنیه

شناخت بنا

<strong>1: موقعیت طبیعی  : </strong>

بنای تاریخی کاروانسرای شمسی واقع در محدوده ی روستای شمسی در شرایط خشک کویری واقع که با توجه به نقش بندی مقدماتی خطر نسبی زلزله در ایران که در آن اشکذر در پهنه ی با خطر نسبی متوسط قرار گرفته است تاثیر زلزله بر بنا مشهود نیست.

<strong>2: موقعیت فعلی:    </strong>

بنای کاروانسرای شمسی در حال حاضر در مجاورت راه یزد به اردکان رو به روی روستای شمسی به طول جغرافیایی۰۶ ۵۴ و عرض جغرافیایی ۰۶ ۳۲ در بخش رستاق شهرستان صدوق واقع است.

<strong>3: تاریخچه بنا:</strong>

 قدمت کاروانسرای شمسی بر اساس مندرجات ص ۱۹۳ کتاب کاروانسرای ایران –نوشته محمد یوسف کیانی / ولفرام کلایس – به دوره ی قاجار میرسد.

<strong>4: مشخصات بنا:</strong>

کاروانسرای شمسی ساختمانی خشتی است دارای دو محوطه باز(حیاط)یکی در ضلع جنوبی که حیاطی بزرگتر است و دیگری در ضلع غربی که وسعت کمتری دارد.
ورودی کاروانسرای شمسی به یک هشتی با پوششی از نوع تاق و تویزه از خشت باز میشود و سپس به حیاط کوچک راه مییابد.که در داخل حیاط در هر طرف سه صفه به قرینه ساخته شده است صفه های ضلع غربی در این حیاط بیشتر صورت صفه نما را داشته و بمنظور همخوانی با نمای دیگر قسمت ها نماسازی شده است.
در داخل یکی از اتاق های کاروانسرا در گوشه ی غربی ساختمان آب انبار برکه ای ساخته شده که از آب باران یاقنات عبوری مشروب میشده.با توجه به خشتی بودن کاروانسرا گذشت زمان و عوامل جوی موجب تخریب آن گشته بصورتی که بسیاری از سقف های آن فروریخته و بعضی از پایه ها نیز ریزش نموده است.
برای دانلود فایل روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود پاورپوینت
  • درس
  • موضوع
  • قیمت
آشنایی با مرمت ابنیه
کاروانسرایی سمشی یزد
7000 تومان

کاروانسرای سمشی یزد(آشنایی با مرمت ابنیه)

کاروانسرای سمشی یزد(آشنایی با مرمت ابنیه)

آشنایی با مرمت ابنیه

آشنایی با بناهای تاریخی

معماری اسلامی

معماری 
شهرسازی

کاروانسرای سمشی یزد(آشنایی با مرمت ابنیه)

درباره admin

درود،محمد پیوند هستم دارای کارشناس رشته معماری و کارشناسی ارشد سازه عمران علاقه مند به کارهای معماری و عمران در حد توان تجربیات خود را به همراه تیم پارک دی تی در اختیار دوستان قرار خواهیم داد امیدواریم توانسته باشیم کمک کوچکی به عزیزان کرده باشیم .با تشکر محمد پیوند

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*