صفحه اصلی / آشنایی با بناهای تاریخی / آشنایی با مرمت ابنیه (مرمت خانه پروفسور عدل)
تبلیغات شما
مرمت-خانه-پرفسور-عدل
مرمت-خانه-پرفسور-عدل

آشنایی با مرمت ابنیه (مرمت خانه پروفسور عدل)

آشنایی با مرمت ابنیه

موضوع : مرمت خانه پروفسور عدل

شناخت بنا 

تاریخچه بنا :
این بنا براساس متن کتیبه سر در آن در سال ۱۳۱۰ ه.ش بنا شده است. بنا به اظهار وکیل مالک، معمار سازنده بنا روسی بوده است و با توجه به تاریخ ساخت بنا و سبک آن ، این اثر را می‎توان به لئون مارکوف روسی که در دهه اول قرن حاضر در تهران فعالیت داشت منتسب نمود.
منزل دکتر علی اکبر در خیابان جمهوری جنب ساختمان پلاسکو نیز از ساخته های این معمار است .
مشهورترین آثار منتسب به مارکوف ساختمان مدرسه البرز و کاخ شهربانی است.
موقعیت فعلی بنا :خیابان ولیعصر، بالاتر از سپه (امام خمینی) ، روبروی کاخ مرمر، نبش کوچه سخنور، پلاک ۴و ۶
عوامل موثر در استقرار بنا :
محدوده قرارگیری بنا از جنوب به خیابان سپه (امام خمینی) و از غرب به خیابان پهلوی منتهی میشود. از سوی دیگر میدان ‎ شهر نیز در ضلع شرقی خیابان سپه از هسته های شهری پر اهمیت محسوب می شودکه تمرکز اصلی عناصر را در ساختار  جدید ایجاد می کند و از این هسته اصلی خیابانهای جدید به صورت شعای انشعاب میابد و به تمام جهات گسترش میابدکه خیابانهای:لاله زار-فردوسی-سپه_خیام و… از ان جمله اندو مجموعه آنها الگوی شطرنجی را شکل می دهدو از این شبکه شطرنجی علاوه بر ارتباط از طریق شریان اصلی به واسطه بلوک های شهری کوچکترو معابرو کوچه های جدیدی که در حاشیه خود کاربری های مسکونی را تشکیل داده اند.لذا در این دوره شاهد تمرکزپیرامون معابر اصلی هستیمکه دارای چند خصوصیت هستند:
الف/استقرار کاربریهای عمومی شامل مراکز تمدنی جدید (وزارتخانه ها ، سازمانها و …) کاربری های تجاری، خدماتی و … در  بدنه خیابان های اصلی جدید نظیر شکل گیری ساختمان پست و شرکت نفت و … در بدنه خیابان سپه ، تمرکز مراکز تجاری و خدماتی مثل هتل ها و مغازه ها در بدنه خیابان لاله زار و فردوسی و …
ب/ استقرار کاربری های مسکونی در حاشیه خیابانهای یاد شده و در مجاورت خیابانهای فرعی منشعب از آنها لازم به ذکر است که با وجود مدل شطرنجی گسترش شهر و بلوک بندیهای شهری جدید، قطعات مسکونی جدید در حاشیه معابر موجود، دارای فرم ،جهت،اندازه تعریف شده ای بوده و ساختار معماری آنها نیز متأثر از الگوهای رایج به سمت برونگرایی و پرهیز از سنت، پیش می رود. با این ترتیب قرارگیری بنای خانه پروفسور عدل در مجاورت خیابان سپه (امام خمینی) حاوی نکات ارزشمندی در زمینه تاریخ گذاری بناست .
مشخصات بنا :
این بنا با مساحت عرصه حدود ۲۷۰۰ متر مربع و زیربنای حدود ۱۰۰۰ متر مربع شامل یک طبقه ساختمان اعیانی است.
پلان بنا از نوع روسی شامل بخشهای خصوصی، پذیرایی، محل بیتوته مهمان، مطب و … همراه با سه ورودی است .
باربرهای بنا آجری با پوشش خرپای شیروانی است .
سطوح داخلی بنا با اندود گچ ساده است اما در سقف از کارهای گچبری استفاده شده و در بخش شرقی بنا نیز از کاشیهای خشتی منقوش در ازاره دیوار محل رخ بام گچبری تزئین شده است.
برای دانلود فایل روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود پاورپوینت
  • درس
  • موضوع
  • قیمت
مرمت ابنیه و آثار باستانی
مرمت خانه پروفسور عدل
12000 تومان

مرمت ابنیه و آثار باستانی(مرمت خانه پروفسور عدل)

مرمت ابنیه و آثار باستانی(مرمت خانه پروفسور عدل)

معماری

شهرسازی

لیست یک
لیست دو
لیست سه

مرمت ابنیه و آثار باستانی(مرمت خانه پروفسور عدل)

درباره admin

درود،محمد پیوند هستم دارای کارشناس رشته معماری و کارشناسی ارشد سازه عمران علاقه مند به کارهای معماری و عمران در حد توان تجربیات خود را به همراه تیم پارک دی تی در اختیار دوستان قرار خواهم داد امیدوارم توانسته باشم کمک کوچکی به عزیزان کرده باشم .با تشکر محمد پیوند

پاسخی بنویسید

ایمیل شما منتشر نمی شود.فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند. *

*